To [email]: Message:
From [email]:
To [name]:
From [name]:
  HTML email

Jaroslav Sakala

Titul Rytíř Valaského královstvjá udělen 11. 8. 2006

Český skokan na lyžích, mistr světa v letech na lyžích a olympijský medailista Jaroslav Sakala se narodil 14. července 1969 v Holčovicích. Z dlouhého seznamu medailových umístění stojí za zmínku především bronz ze zimních olympijských her v Albertville v roce 1992, stříbro z mistrovství světa v Lahti a Innsbrucku, bronz z mistrovství světa v Oslu a zejména mistrovský titul v letech na lyžích z Planice z roku 1994.

Skokanskou kariéru začal v deseti letech. První větší úspěch zažil jako dvacetiletý, když v kanadském Thunder Bay nahlédl do první desítky (9. místo) výsledkové listiny, ale po zbytek sezóny už podobný výsledek nepředvedl. O rok později vylepšil své nejlepší umístění v Trondheimu (7.místo), avšak sezona nebyla o moc zdařilejší než předchozí. V sezoně 1991 / 1992 se dostal do první desítky již šestkrát. Na zimní olympiádě v Albertville získal český skokanský tým Tomáš Goder, František Jež, Jiří Parma a Jaroslav Sakala bronzovou medaili.

Následující dvě sezony byly jeho nejúspěšnější. V té první vyhrál oba závody v Tauplitz/Bad Mitterndorf, obsadil druhé, resp. třetí místo v závodech mistrovství světa ve švédském Falunu, dosáhl na druhé místo v Lahti a Innsbrucku, v Oslu skončil bronzový. V celkovém hodnocení světového poháru se umístil na druhém místě za Andreasem Goldbergerem. Sezonu 1993/1994 vyšperkoval vítězstvím v mistrovství světa v letech na lyžích (Planica, 20. března 1994) a prvním a druhým místem v závodech světového poháru v Liberci. Ve světovém poháru mu patřila čtvrtá příčka. Na olympijských hrách v Lillehameru skončil sedmý na velkém můstku a třináctý na K90. Viníka svého relativního neúspěchu viděl v tehdejším trenérovi Luďkovi Maturovi, který ho údajně nutil posilovat s příliš velkou váhou.

V sezoně 1994/1995 zažil Sakala citelný výkonnostní propad. Do první desítky se dostal pouze v Oberstdorfu (5.). V letech 1995–1997 se ještě desetkrát umístil v první desítce, z toho dvakrát na stupních vítězů. Poté se již mezi světovou špičku nevrátil. Dvakrát se připomněl v roce 2000. Únorové závody v letech na lyžích v Bad Mitterndorfu absolvoval pouze jako předskokan - a skočil 205 metrů… V červenci během 23 hodin a 7 minut absolvoval sto skoků o celkové délce 9135 metrů a zapsal se tak do Guinnessovy knihy rekordů. Kvůli problémům se svazem uvažoval o tom, že by skákal za jinou zemi. Poslední velký závod absolovoval 9. března 2002 v Harrachově (mistrovství světa v letech na lyžích) a rozloučil se dvaadvacátým místem. Konec kariéry oznámil 8. května 2002.

Po ukončení aktivní kariéry se i nadále pohyboval kolem skoků na lyžích. V roce 2003 dostal od tehdejšího trenéra Jána Tánczoše nabídku, aby působil jako jeho asistent. Odmítl ji s tím, že nesouhlasí se složením realizačního týmu. Rok poté oznámil, že se chce zúčastnit konkurzu na trenéra české skokanské reprezentace. Tím se nakonec stal Slovinec Vasja Bajc. Sakala se nyní živí podnikáním – vlastní noční bar a sportovní obchod. Krom toho studuje trenérskou školu v Olomouci a plánuje, že se jednou ke skokům jako trenér přeci jen vrátí.

Od ledna 2005 byl vlastníkem a ředitelem serveru skoky.cz. Web se pravidelně dostával do ostrých sporů se skokanským úsekem Svazu lyžařů ČR a 15. května 2006 ukončil činnost.

Jarda Sakala má pověst rebela. Právě slovem Rebel pojmenovala Česká televize profil jeho osoby a Lidové noviny jej vylíčily takto: „Poznal do sytosti oslnivou slávu i omamnou vůni peněz. Před časem se mu však rozpadlo manželství a někdejší tchán ho připravil o všechny úspory. Z milionáře se rázem stal muž, kterému zůstaly pouze dluhy. Bydlel v chátrající chalupě, kde v zimě zamrzala voda, a dokonale poznal, jak chutná život na samém dně.“

V anketě Českého svazu lyžařů o domácího lyžaře století skončil na osmém místě. Ze skokanů jej předčil pouze vítěz Jiří Raška a bronzový Pavel Ploc

11:58:20 - 24.09.07 - David - Řád rytířů VK - 7142x