To [email]: Message:
From [email]:
To [name]:
From [name]:
  HTML email

Běh do vrchu Ráztoka - Pustevny

Běh do vrchu
V sobotu 8. prosince 2012 pořádá sportovní klub SKIALPIN Pustevny již 43. ročník běhu do vrchu Ráztoka – Pustevny. Běží se od dolní stanice lanové dráhy dolů na mostek přes Lomnou a pak kolem lomu po asfaltce (knížecí cesta) až na Pustevny, kde je cíl před budovou horní stanice lanové dráhy. Délka trati je asi 6400m s převýšením asi 400m.

Z historie závodu:V začátcích to byla soutěž mezi kamarády horolezci z oddílu TJ MEZ Frenštát, kterého se účastnilo 15-20 lidí. Běželo se od lyžařské chaty TJ MEZ nahoru slalomovým svahem s cílem u sochy Radegasta. Později se běhalo od lyžařské chaty po knížecí cestě na Pustevny a dále kolem rozhledny Cyrilka k Radegastovi.

Později, když se k závodu přidali i kamarádi z okolních horolezeckých oddílů, byly trasa změněna a běhalo se od starého hotelu Ráztoka po knížecí cestě na Pustevny k chatě horské služby.

Po vybudování nové lanové dráhy bylo využito zázemí nové budovy a start závodu k ní byl přesunut. Je třeba také dodat, že bez ochoty a vstřícnosti pracovníků lanové dráhy, by tuto soutěž nebylo možno pořádat.
K další změně trasy došlo po dokončení bufetu u horní stanice lanovky, kam byl posunut cíl závodu. Po této trase se běhá asi posledních 20 let.

Původně závod určený pro horolezce se časem stal závodem, kterého se účastní horolezci, lyžaři, atleti i sportovci, kteří nejsou registrováni v žádném sportovním oddíle, účastní se ho tedy široká sportovní veřejnost. Tento závod nepatří mezi registrované závody a koná se zpravidla první sobotu v prosinci (odtud původní název „Mikulášský běh“).

Počet účastníků se pohybuje od 200 do 250, vše závisí na aktuálním počasí a tomu odpovídají i zaběhnuté časy. Pokud je cesta bez sněhu, nejlepší časy se pohybují i pod 24 min. Závod je rozdělen do 9 kategorií, první tři závodníci v každé z nich jsou odměněni cenou, každý účastník závodu obdrží tričko s originální malůvkou.

Počet startujících je do jisté míry omezen technickými možnostmi pořadatelů a kapacitními možnostmi přilehlého bufetu, který účastníkům poskytuje pohostinství.

Za SKIAPIN Pustevny F. Balcar

Fotografie z loňského ročníku si můžete prohlédnout zde.


17:00:26 - 05.12.12 - David - zprávy z VK - 265365x