Řád Valašských rytířů

Řád Valašských rytířů se zatím nemůže pochlubit tak slavnou historií jako jiné rytířské řády, nicméně čím se určitě pochlubit může, jsou slavná jména těch, kteří se stali jeho členy. Řád Valašských rytířů byl založen v roce 2000 ve Frenštátě pod Radhoštěm, kdy byli zároveň jmenováni první členové řádu.

Rytíři jsou vybíráni a nominováni dvěma způsoby:

  1. Jsou to lidé, kteří se ve svém životě a ve svém oboru zasloužili o dobré jméno, slávu a rozvoj Valašska nebo pro Valašsko něco záslužného vykonali.
  2. Jsou to lidé, kteří ve svém životě dokázali, že jsou hodni titulu Valašského rytíře a které Valašské království, v souladu s podmínkami řádu, požádalo o přijetí čestného členství.
Poslání Řádu Valašských rytířů je výlučně dobročinné.

Rytíři Řádu Valašských rytířů


Brauner Tomáš
Známý český reprezentant v paraglidingu Tomáš Brauner v roce 1999 jako jeden s prvních na světě organizoval hromadný seskok amatérských pilotů z horkovzdušného balonu.

Bureš Libor JUDr.
Narodil se 4.7.1949, působí ve Vsetíně a je majitelem cestovní kanceláře VSACAN TOUR s.r.o.


Dostál Vítězslav
Jeho fenomenální tříleté cestě cyklocestě kolem světa předcházela i jiná dobrodružství a splněné klukovské sny.



Engel Karel
zápasník - volný styl
místopředseda Českého klubu olympioniků


Frühauf Stanislav
Za úspěchy fenomenální lyžařky Kateřiny Neumannové stojí nejen její vytrvalost a vůle, ale značnou měrou k nim přispěl i Stanislav Frühauf.

Charvátová-Křížová Olga
Nejlepší česká sjezdařka 20. století pochází ze Zlína. V závodech Světového poháru skončila čtrnáctkrát na stupních vítězů, vyhrála např. slalom v Piancavallu a celkově v sezoně 1985/86 obsadila čtvrté místo.

Janíček Jan
Vo svojim životě mjél postupně tyto vzory: Ferdu Mravenca, Vinetúja, Jana Kašpara, Jurija Gagarína, Járu da Cimrmana a Ivana Matějovského.


Jež František
Do světového poháru vstoupil jako sedmnáctiletý koncem roku 1987. V úvodním závodě Turné čtyř můstků v Oberstdorfu, kde vyhrál jeho krajan Pavel Ploc, se hned probojoval mezi třicítku nejlepších a skončil 25.

Knebl Robert
Trenér reprezentačního družstva, kajakář a vicemistr světa Robert Knebl se s aktivní závodní kariérou rozloučil v roce 2004 v německém Garmisch –Partenkirchenu.


Kneblová Pavla
Sjezd na divoké vodě
1.místo na MS v závodě hlídek (3 ženy v kajaku dohromady)


Kocembová-Netoličková Taťána
Na mistrovství Evropy v Aténách získala v roce 1982 bronzovou medaili, stříbro vybojovala o rok později v běhu na 400 metrů v Helsinkách


Krausová-Slívová Petra
Petra Krausová – Slívová patří ve světě paraglidingu mezi světovou špičku. Výčet jejích úspěchů je dlouhý, ale za zmínku stojí alespoň některé.

Kuncová Lenka
Na mistrovství Evropy v lukostřelbě v družstvu žen vybojovala stříbrnou medaili. Je několikanásobnou mistryní republiky ve sjezdovém lyžování a v lukostřelbě.


Lohonka Žalman Pavel
Pavel Žalman Lohonka patří již dlouhá léta ke stálicím naší folkové scény. Dá se o něm bez nadsázky říci, že patří k žijícím folkovým legendám. Napsal více než 400 písniček.


Loprais Karel
Kdybychom zde měli vyjmenovat všechny tituly, kterými se Karel může pyšnit, byl by to sáhodlouhý seznam.


Macíček Petr
Starosťú takého maršála je dohléžať aby všeci královští piloti hájili zájmy aj česť královstvjá...


Mach Milan
Zúčastnil se mistrovství Evropy v Zagrebu v srpnu 2001, v roce 1998 na Mistrovství světa obsadil 5.místo se vzduchovou puškou.



Mácha Vítězslav
Se zápasem začal ve čtrnácti letech po shlédnutí zápasu mezi Vítkovicemi a Krakovem. Po třech letech pod vedením zkušeného trenéra Kamila Odehnala se stal dorosteneckým mistrem republiky jak v řecko-římském, tak ve volném stylu.


Martínek František
V současné době se s ním můžete setkat například při přednáškách pro školy i širokou veřejnost. Každý čtvrtek vás zasvětí do tajů večerní oblohy při pravidelných programech pro veřejnost.

Mazoch Jan
Jan Mazoch se narodil 5. září 1985 v Čeladné. Skokanské geny, poděděné po dědovi, olympijském vítězi z francouzského Grenoblu 1968, jej již v šesti letech přivedly na zasněžené můstky.

Netolička Jaroslav
Zapsal se zlatým písmem do dějin československého fotbalu jako dlouholetý brankář Dukly Praha a reprezentace, se kterou dosáhl největších úspěchů v roce 1980, kdy zvítězil na olympijských hrách v Moskvě

Novák Petr
Titul Rytíř Valaského královstvjá udělený 10. 8. 2007
trenér Martiny Sáblíkové


Parma Jiří
Nezapomenutelnou postavou zlaté éry je fenomenální lyžař, mistr světa ve skoku na lyžích na středním můstku z roku 1987 a držitel bronzové olympijské medaile z roku 1992.

Rak Štěpán
Velmi známý je technickými inovacemi, které používá ve svých skladbách. Jeho syn Jan-Matěj Rak je známý folkový muzikant.


Raška Jiří
Je nejslavnějším českým skokanem na lyžích, olympijským vítězem a českým lyžařem století.



Sakala Jaroslav
Skokanskou kariéru začal v deseti letech. První větší úspěch zažil jako dvacetiletý, když v kanadském Thunder Bay nahlédl do první desítky (9. místo) výsledkové listiny.

Satrapa Ivan
Byl vynikajícím univerzálním hráčem, tvrdým obráncem a výborným střelcem, držitelem pěti titulů mistra Československa, dvakrát hrál finále Poháru mistrů evropských zemí (PMEZ).

Sáblíková Martina
Nejlepší česká rychlobruslařka všech dob Martina Sáblíková se narodila 27. května 1987 v Novém Městě na Moravě. Kromě rychlobruslení a cyklistiky dosahuje skvělých výsledků i s in-line bruslemi.

Stark Michal
Silniční a dráhová cyklistika, kategorie LC3 - Paralympijský reprezentant




Strnadel Drahomír
Titul Rytíř Valaského královstvjá udělený 19. 5. 2007




Suková Helena
Představitelka útočného pojetí tenisu s razantním podáním a velmi dobrými voleji, zasloužilá mistryně sportu Helena Suková je držitelkou dvou stříbrných olympijských medailí ve čtyřhře ze Soulu v roce 1988 a Atlanty v roce 1996, pokaždé s Janou Novotnou.

Sulovský Leopold
Leopold Sulovský se narodil v roce 1954 a je jedním z nejúspěšnějších českých horolezců. V roce 1991 stanul jako první Čech na vrcholu Mount Everestu.


Svojanovští Oldřich a Pavel
Na olympiádách získali 6 medailí a šestnáctkrát se stali mistry republiky. Na mistrovství světa sbírali medaile hlavně v letech 1968 -1977. Československo reprezentovali 12 let.

Štika Jaroslav
Jaroslav Štika navštěvoval při svých návštěvách v Texasu staré české hřbitovy: Jsou pojmenovány podle obce, odkud lidé pocházejí, čili jeden hřbitov se například jmenuje Frenštát.


Tačová Adolfina
Její kariéra začala už narozením v malém domku v Ostravě-Petřkovicích. Za několik let začala chodit do Sokola a když skončil, putovala na radu přátel do sportovního oddílu Baník Ostrava aby se mohla blíž věnovat své lásce – sportovní gymnastice


Uher Libor
Libor Uher 20. července 2007 v 13:45 SELČ jako druhý Čech v historii, při expedici na osmitisícovky K2 a Broad Peak vedené Leopoldem Sulovským, vystoupil na K2, druhou nejvyšší horu světa.


Večerek Jiří
Ve svých 39 letech Jirka Večerek získal tento výsostný titul za svou příkladnou péči o začínající i pokročilé piloty Valašského královského letectva (Royal Wallachian Squadron) a vzornou ochranu vzdušného prostoru VK.


Vyskočil František
Titul Rytíř Valaského královstvjá udělený 11. 8. 2006



Zátopková Dana
Česká atletka, oštěpařka, olympijská vítězka a manželka světoznámého běžce Emila Zátopka se narodila 19.9.1922 Karviné-Fryštátě, souhrou náhod ve stejný den jako její budoucí manžel.

Historie rytířských řádů

Rytířské řády vznikají koncem 11. a během 12. století, především v souvislosti s křížovými výpravami do Svaté země. Řády se postupně staly významným vojenským faktorem křesťanských státečků, které v jejich důsledku ve východním Středomoří vznikly.

Původní myšlenkou řádů byla sice péče o (nemocné) poutníky do Svaté země, postupně však vstupovala do popředí jejich ozbrojená ochrana a zejména rozšiřování křesťanství (v heraldických znacích těchto řádů se proto často objevuje kříž) a potírání islámu. Členové řádů tak spojovali tradiční mnišské přísliby (chudoba, cudnost, poslušnost) s povinností boje proti nevěřícím, tj. pohanům. Další řády vznikly později na jejich působištích ve Španělsku a severovýchodní Evropě.

Postupem doby však jejich role jako vojenská síla proti Arabům a při šíření křesťanství ustoupila do pozadí, řády se koncentrovaly na získání státní moci a hromadění majetku. To vedlo ke konfliktům jak se Svatou stolicí, tak i se světskými panovníky, v některých případech pak k zabavení jejich majetku a rozpuštění řádu.

Činnost řádů, které se dochovaly do dnešní doby, je výlučně dobročinného charakteru, i když jejich vnitřní struktura často připomíná tradice středověku. V 19. a 20. století pak vzniklo několik řádů, které se odvolávaly na tradici řádů středověkých. Většinou se jednalo o fiktivní imitace.


21:21:26 - 01.10.07 - David - Řád rytířů VK - 25547x