Italian Polish German Spanish Dutch French English
Zážitková univerzita Letenky Balíčky zážitků
CK VALAŠSKÉ KRÁLOVSTVÍ
 

I. Valachyjáda je za námi! Jaká byla?

forum
Myslím, že Frenštát dlouho nezažil podobnou akci. Naše přirozená skromnost nám nedovoluje, abychom se tady před Vámi sami vychvalovali, ale podle prvních reakcí návštěvníků a účastníku festivalu FÓRum aneb první Valachyjády, podle jejich rozzářených očí, širokých úsměvů a mohutného aplaudování, se jim I. Valachyjáda moc líbila.
První den, který jsme pojali v duchu zahajovacích ceremoniálů olympijských her a kterého se zúčastnilo i 12 významných sportovců a olympioniků historie i současnosti (Dana Zátopková, bratři Svojanovští, Karel Engl, Ivan Satrapa, Jiří Raška, Karel Loprais, Jaroslav Sakala, Jiří Parma, Lenka Kuncová, Milan Mach a další), dokázal mnoho účastníků dojmout až k slzám. Při zahajovacím ceremoniálu nemohla samozřejmě chybět ani naše Královna matka Jarmila I. Šuláková. Všechny také bavila „vojenská“ přehlídka valašských ozbrojených složek v čele s Bačovskou gardou. Vyvrcholením celého dne však bylo přivítání štafety, která na frenštátské náměstí přiběhla a přijela na kolech ze své pouti po 25 městech a obcích Valašského království, aby mohl být velký oheň Valachyjády zažehnut. A ten za mohutného aplaudování celého náměstí nemohl zažehnout nikdo jiný než právě Dana Zátopková…
Druhý den byl ve znamení sportovních klání ve skoro tradičních valašských disciplínách „jaké svět ještě neviděl“ - jako je například hod ovcú, hod vajcem, valašský golf, rýžování trnek, přetahování o slivovicu či pojídání pohanky. Her se zúčastnilo 8 týmů sestavených z těch nejlepších borců, které byly vysílající města a dědiny schopné sestavit. Svůj tým vyslalo například město Valašské Meziříčí, město Kopřivnice, obec Zašová a další. I když smyslem soutěží bylo zejména pobavit sebe samé a davy přihlížejících diváků, účast na Valachyjádě neznamenala jen pohodové dovádění. V semifinálovém klání v pojídání pohankové kaše se pohankou někteří téměř zadusili a při přetahování o slivovicu se pořádně zapotili… Na konečnou výsledkovou listinu se můžete podívat na konci tohoto článku.
Třetí den byl již ve znamení našich „Balíčků zážitků“, které si návštěvníci mohli na náměstí zdarma vyzkoušet. Střílelo se z luku, přednášelo se o bylinkách, předváděly se lidová řemesla, vlnily se břišní tanečnice, jezdilo se jako v rallye… A aby to nebylo příliš jednotvárné, v průběhu dne nám divadlo Kvelb zahrálo pohádku pro děti i pro dospělé - „Otesánek“ a interaktivní černou komedii „Černá rodinka“. Poté nám ještě na rozloučenou zahrál Pavel Žalman Lohonka a I. Valachiáda dozrála do svého konce…
Praho v roce 2020 – třes se naši kandidatury! Tož tak!
THPřečtěte si, co o nás napsaly pondělní noviny

Pořadí reprezentačních týmů:
1. Skokani - Frenštát p. R.
2. Sosáci - Kopřivnice
3. Naše Beskydy
4. Valachtým - Sportovní klub Valašské království
5. Démoni z Valmeza - Valašské Meziříčí
6. Kotěhůly Zašová - Zašová
7. Vikingská veselá garda

Pořadí jednotlivců:
Na 1. - 5. místě se umístili:

David Kryške 96b.
Vít Ryška 95.7b.
Vladimír Struhar 95b.
Vladimír Zháněl 93.8b.
Daniel Otýpka 93.2b.

O výherci rozhodly finálové disciplíny (pojídání pohančené kaše, štípání bukových klátků a přetahování o slivovicu) z nichž vzešel jako vítěz Vít Ryška z Trojanovic.

Pořadí dalších soutěžících v kategorii jednotlivců:

6. Petr Ondruch 91.7b.
7. Petr Tomšík 89.7b.
8. Martin Zháněl 88.8b.
9. Michal Ovčačík 88.8b.
10. Jindřich Mazoch 88.3b.
11. Miroslav Prašivka 85.8b.
12. Miroslav Nohavica 85.5b.
13. Václav Dlouhý 85.4b.
14. David Lyčka 84.7b.
15. Luděk Sosna 83.9b.
16. Matěj Čop 82.7b.
17. Vlaďka Zátopková 82.7b.
18. Veronika Mazochová 82.2b.
19. Jitka Huvarová 81.6b.
20. Josef Matava 79.7b.
21. Lenka Koňariková 77.5b.
22. Petra Nohavicová 76.7b.
23. Dana Svobodová 75.3b.
24. Markéta Pavlíková 74b.
25. Eva Zhánělová 71.8b.
26. Jana Sosnová 68.5b.
27. Ludmila Matoušková 54.5b.
28. Iveta Krátká 36.3b.
29. Vlasta Golasová 26.5b.

Fotogalerie článku:
I. Valachyjáda je za námi! Jaká byla?

19:04:00 - Středa, 16.08.06 - 8101x - trvalý odkaz

Související články:


RSS 2.0, tisk, email

Komentáře musí být před publikováním schváleny.