Italian Polish German Spanish Dutch French English
Zážitková univerzita Letenky Balíčky zážitků
CK VALAŠSKÉ KRÁLOVSTVÍ
 

MF Dnes O Valachyjádě

Na Valachyjádě neberte nic vážně
Fórum 2008 plakát
Valaši z celého světa se sjedou na VALAŠSKÉ SPORTOVNÍ HRY. Disciplíny? Pivní nácuc nebo jízda na šišakole.

Máte-li chuť si zasoutěžit třeba v kopu kury do kurníku, bavit se nadsázkou a poslechnout si dobrou muziku, je Valachyjáda pro vás to pravé.

Koná se od 8. do 9. srpna na náměstí v nedalekém Frenštátě pod Radhoštěm. Ukážou se zde Valaši ze všech koutů světa, ale také známé olympijské tváře. Na páteční slavnosti zahraje skupina Buty.

Významní hosté z řad světových rekordmanů a úspěšných českých sportovců budou pasováni na rytíře Valašského království ministrem sportu Valašského království Jiřím Raškou. Pak se představí týmy, které budou po celou sobotu soutěžit o titul Čestné bačovské gardy. Valaši i Nevalaši se v sobotu zase utkají v klasických horských disciplínách „tvrdohlavých obyvatel Valašska“. Změří tak síly a srovnají svůj um s uměním předků.

„Přitom právě týmy z Valašského Meziříčí patří každoročně k nejúspěšnějším. Dostavují se v originálních dresech a vůbec působí naprosto jedinečně, z čehož máme radost,“ říká správce Valašského království Tomáš Harabiš.

Valašské hry jsou určeny všem, kdo si chtějí zasportovat s humorem a nadsázkou. „Tedy i méně zdatným, malým či moc velkým, zádumčivým nebo prostopášným,“ uvádějí organizátoři. Od čtvrté hodiny odpolední se pak nejlepší soutěžící „pokusí nezesměšnit“ ve finálových kláních Valachyjády. V disciplínách jako pivní nácuc, ždúchaní travnicama nebo přetahování o slivovicu, jízda na šišakole, slalom a kop kury do kurníku.

Na Valachyjádě zahrají originální kapely Limbo (jazz-rock) či Burana Orffchester (balkánský folk-rock).

Kolem půl osmé večer budou moci diváci přihlížet již zmíněnému pasování významných osobností českého sportu na rytíře Valašského království.

Přijedou i potulní šprýmaři: po setmění divadlo Kvelb předvede svůj velkolepý příběh Kašpar Rek. Epický příběh, ohňová show, obří loutky a kulisy... Toto vystoupení má být slavnostní tečkou za třetím ročníkem Valachyjády.

Festival probíhá po celou dobu na frenštátském náměstí. „Vstupné je zdarma, výstupné dobrovolné,“ dodává Harabiš.


„Doprovodný program se koná v Pekingu“

Slavnostnímu zahájení valašských her zvaných Valachyjáda letos bude předcházet doprovodný program na náměstí Nebeského klidu (Tchienan-men) v Pekingu.

Slavnostní ceremoniál začne s dostatečným předstihem už ve 12.08.08 přesně 8. srpna 2008 v čínské metropoli. Jakmile bude zakončena tato netradiční vsuvka, vypuknou teprve pravé oslavy podle valašského času - zhruba tak kolem třetí hodiny poobědní.

„Valašský reprezentační tým se odmítl olympiády v Pekingu zúčastnit,“ konstatuje Tomáš Harabiš, správce Valašského království. Jinak a vážně řečeno - letošní olympijské hry organizátoři Valachyjády bojkotují humorem.

Foto popis| Hlavně hravě V neobvyklých disciplínách soutěží neobvykle vyšňoření Valaši. Obyvatelé Valašského Meziříčí prý patří mezi nejoriginálnější účastníky Valachyjády.

15.07.2008 - Jana Paštiková

Foto autor| FOTO: MAFA - JAROSLAV OŽANA

Podrobné informace o festivalu naleznete na http://www.valasske-kralovstvi.cz/forum/

12:46:12 - Pondělí, 21.07.08 - 7873x - trvalý odkaz

Související články:


RSS 2.0, tisk, email

Komentáře musí být před publikováním schváleny.