Italian Polish German Spanish Dutch French English
Zážitková univerzita Letenky Balíčky zážitků
CK VALAŠSKÉ KRÁLOVSTVÍ

Běh do vrchu

V sobotu 3. prosince 2011 pořádá sportovní klub SKIALPIN Pustevny již 42. ročník běhu do vrchu Ráztoka – Pustevny. Běží se od dolní stanice lanové dráhy dolů přes Lomnou a pak kolem lomu po asfaltce (Knížecí cesta) až na Pustevny, kde je cíl před budovou horní stanice lanové dráhy.

Délka trati je asi 6400m s převýšením asi 400m.

V začátcích to byla soutěž mezi kamarády horolezci z oddílu TJ MEZ Frenštát, kterého se účastnilo 15-20 lidí. Běhalo se od lyžařské chaty TJ MEZ nahoru slalomovým svahem s cílem u sochy Radegasta. Později se běhalo od lyžařské chaty po Knížecí cestě na Pustevny a dále kolem rozhledny Cyrilka k Radegastovi.

Později, když se k závodu přidali i kamarádi z okolních horolezeckých oddílů, byla trasa změněna a běhalo se od starého hotelu Ráztoka po knížecí cestě na Pustevny k chatě horské služby.

Po vybudování nové lanové dráhy bylo využito zázemí nové budovy a start závodu k ní byl přesunut.

K další změně trasy došlo po dokončení bufetu u horní stanice lanovky, kam byl posunut cíl závodu. Po této trase se běhá asi posledních 20 let.

Původně závod určený pro horolezce se časem stal závodem, kterého se účastní i lyžaři, atleti i sportovci, kteří nejsou registrováni v žádném sportovním oddíle, účastní se ho tedy široká sportovní veřejnost. Tento závod nepatří mezi registrované závody a koná se vždy první sobotu v prosinci (odtud původní název „Mikulášský běh“).

Počet účastníků se pohybuje od 200 do 250, vše závisí na aktuálním počasí a tomu odpovídají i zaběhnuté časy. Pokud je cesta bez sněhu, nejlepší časy se pohybují i pod 28 min. Závod je rozdělen do 9 kategorií, první tři závodníci v každé z nich jsou odměněni cenou, každý účastník závodu obdrží tričko s originálním potiskem.