Italian Polish German Spanish Dutch French English
Zážitková univerzita Letenky Balíčky zážitků
CK VALAŠSKÉ KRÁLOVSTVÍ
 

Jaroslav Sakala

Titul Rytíř Valaského královstvjá udělen 11. 8. 2006

Český skokan na lyžích, mistr světa v letech na lyžích a olympijský medailista Jaroslav Sakala se narodil 14. července 1969 v Holčovicích. Z dlouhého seznamu medailových umístění stojí za zmínku především bronz ze zimních olympijských her v Albertville v roce 1992, stříbro z mistrovství světa v Lahti a Innsbrucku, bronz z mistrovství světa v Oslu a zejména mistrovský titul v letech na lyžích z Planice z roku 1994.

Skokanskou kariéru začal v deseti letech. První větší úspěch zažil jako dvacetiletý, když v kanadském Thunder Bay nahlédl do první desítky (9. místo) výsledkové listiny, ale po zbytek sezóny už podobný výsledek nepředvedl. O rok později vylepšil své nejlepší umístění v Trondheimu (7.místo), avšak sezona nebyla o moc zdařilejší než předchozí. V sezoně 1991 / 1992 se dostal do první desítky již šestkrát. Na zimní olympiádě v Albertville získal český skokanský tým Tomáš Goder, František Jež, Jiří Parma a Jaroslav Sakala bronzovou medaili.

Následující dvě sezony byly jeho nejúspěšnější. V té první vyhrál oba závody v Tauplitz/Bad Mitterndorf, obsadil druhé, resp. třetí místo v závodech mistrovství světa ve švédském Falunu, dosáhl na druhé místo v Lahti a Innsbrucku, v Oslu skončil bronzový. V celkovém hodnocení světového poháru se umístil na druhém místě za Andreasem Goldbergerem. Sezonu 1993/1994 vyšperkoval vítězstvím v mistrovství světa v letech na lyžích (Planica, 20. března 1994) a prvním a druhým místem v závodech světového poháru v Liberci. Ve světovém poháru mu patřila čtvrtá příčka. Na olympijských hrách v Lillehameru skončil sedmý na velkém můstku a třináctý na K90. Viníka svého relativního neúspěchu viděl v tehdejším trenérovi Luďkovi Maturovi, který ho údajně nutil posilovat s příliš velkou váhou.

V sezoně 1994/1995 zažil Sakala citelný výkonnostní propad. Do první desítky se dostal pouze v Oberstdorfu (5.). V letech 1995–1997 se ještě desetkrát umístil v první desítce, z toho dvakrát na stupních vítězů. Poté se již mezi světovou špičku nevrátil. Dvakrát se připomněl v roce 2000. Únorové závody v letech na lyžích v Bad Mitterndorfu absolvoval pouze jako předskokan - a skočil 205 metrů… V červenci během 23 hodin a 7 minut absolvoval sto skoků o celkové délce 9135 metrů a zapsal se tak do Guinnessovy knihy rekordů. Kvůli problémům se svazem uvažoval o tom, že by skákal za jinou zemi. Poslední velký závod absolovoval 9. března 2002 v Harrachově (mistrovství světa v letech na lyžích) a rozloučil se dvaadvacátým místem. Konec kariéry oznámil 8. května 2002.

Po ukončení aktivní kariéry se i nadále pohyboval kolem skoků na lyžích. V roce 2003 dostal od tehdejšího trenéra Jána Tánczoše nabídku, aby působil jako jeho asistent. Odmítl ji s tím, že nesouhlasí se složením realizačního týmu. Rok poté oznámil, že se chce zúčastnit konkurzu na trenéra české skokanské reprezentace. Tím se nakonec stal Slovinec Vasja Bajc. Sakala se nyní živí podnikáním – vlastní noční bar a sportovní obchod. Krom toho studuje trenérskou školu v Olomouci a plánuje, že se jednou ke skokům jako trenér přeci jen vrátí.

Od ledna 2005 byl vlastníkem a ředitelem serveru skoky.cz. Web se pravidelně dostával do ostrých sporů se skokanským úsekem Svazu lyžařů ČR a 15. května 2006 ukončil činnost.

Jarda Sakala má pověst rebela. Právě slovem Rebel pojmenovala Česká televize profil jeho osoby a Lidové noviny jej vylíčily takto: „Poznal do sytosti oslnivou slávu i omamnou vůni peněz. Před časem se mu však rozpadlo manželství a někdejší tchán ho připravil o všechny úspory. Z milionáře se rázem stal muž, kterému zůstaly pouze dluhy. Bydlel v chátrající chalupě, kde v zimě zamrzala voda, a dokonale poznal, jak chutná život na samém dně.“

V anketě Českého svazu lyžařů o domácího lyžaře století skončil na osmém místě. Ze skokanů jej předčil pouze vítěz Jiří Raška a bronzový Pavel Ploc
11:58:20 - Pondělí, 24.09.07 - 7148x - trvalý odkaz

Související články:


RSS 2.0, tisk, email

Komentáře musí být před publikováním schváleny.