Italian Polish German Spanish Dutch French English
Zážitková univerzita Letenky Balíčky zážitků
CK VALAŠSKÉ KRÁLOVSTVÍ
 
Úterý 19.04.05

Valašská královská observatoř zpřístupní veřejnosti nejstarší hvězdárnu na Moravě

Hvězdárna Valašské Meziříčí, která již několik let působí také jako observatoř Valašského království, si v letošním roce připomíná 50 let činnosti pro veřejnost. K tomuto výročí je na celý rok připraveno několik významných akcí. Tou nejbližší bude zpřístupnění nejstarší moravské dřevěné hvězdárničky Antonína Ballnera z roku 1929, kterou její majitel hrdě nazýval „Kolňa badajna“. Od roku 2001 je tato kulturní památka součástí Hvězdárny Valašské Meziříčí.   …více
Úterý 05.04.05

Zpráva z Valašské královské observatoře Valašské Meziříčí

Sluneční hodiny pro Valašskou královskou observatořHvězdárna Valašské Meziříčí, která již několik let působí
také jako observatoř Valašského království, si v letošním roce připomíná 50
let činnosti pro veřejnost
.   …více

Úterý 27.07.04

Zprávy z NAŠA

(Nadnárodní Asociace Šalijakých Aeroplánú)

Jelikož se z důvodů nepříznivého počasí nepodařilo naší veřejnosti přinést přímý přenos hysterického úspěchu VALAŠSKÉHO KOMICKÉHO PROGRAMU - Interview s Lajkou, představujeme vám ho alespoň v krátkém přepisu prostřednictvím našeho webu:

  …více
Čtvrtek 01.07.04

FRKOT 2004 se blíží ( 1. - 3. ČERVENCE )

Úterý 15.06.04

Aktuální informace z NAŠA

Astronomický úkaz století

V úterý 8. června 2004 se nad VK odehrál v dopoledních hodinách mimořádný astronomický úkaz - přechod Venuše přes sluneční disk. Zatmění Slunce a zatmění Měsíce jsou notorickyznámé úkazy. Obdobným úkazem je přechod některé vnitřní planety (Merkur a Venuše) přes žlutooranžový kotouč Slunce. Je to jakási obdoba zatmění Slunce. Sluneční disk však nezakrývá Měsíc, ale některá ze zmiňovaných planet. Vzhledem k jejich malému úhlovému průměru jsou však schopny zakrýt pouze nepatrnou část povrchu Slunce.

  …více
Středa 14.08.02

VALMEZ je i ve vesmíru

Středa 11.04.01

První vědecky podložené zprávy o Valašském kosmonautovi

O souhře šťastných náhod a zrodu prvního valašského kosmonauta jsme veřejnost informovali již v měsíci lednu. Jen nezasvěceným ve zkratce připomínám : Za přítomnosti metanu, plamenu, kachlových kamen a neznámého statného jedince, zažehly se motory vůbec první rakety na světě. Od té chvíle proplouvá toto neobvyklé těleso otevřenými okny vesmíru dokořán.

  …více
1